Uğur ERTEKİN Kimdir?

Kimdir? Misyonu nedir?

1968 doğumludur. İlkokul sonrası sırasıyla İzmir Özel Türk Koleji ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi – İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuştur.

1986 yılından beri motosiklet kullanmaktadır. 1990 yılında ilk büyük hacimli vitesli motosikletine sahip olmuş, 2000’li yılların başında da Motosiklet İleri ve Güvenli Sürüş eğitimiyle tanışmıştır.

2002 yılında, OMM Derneği kurucusu Paolo Volpara’nın desteği ile OMM Derneği’nin İzmir bölümünü kurmuş ve 2009 yılının Ekim ayına kadar gönüllülük esasıyla eğitmeni olmuş ve direktörlüğünü yapmıştır.
*Günümüzde ihtiyaç halinde, OMM dernek sınavcısı olarak görev yapmaya devam etmektedir.

O dönem içerisinde (2002) eğitmenliği hedeflemiştir. 2006 yılında ADAC Eğitmen Eğitmeni Hans Heins Dilthey’in Türkiye’de yetiştirdiği ilk Kontrol Eğitmenlerinden ve 2007 yılında zorlu sınavları geçerek motosiklet konusunda Avrupa’da Türk olarak Yol Eğitimi veren İleri ve Güvenli Sürüş Eğitmenlerinin ilklerinden olmuştur. 2008 yılı başında ise Türkiye’de Uluslararası Eğitmen Eğitmeni sertifikasına sahip ilk 3 kişiden birisidir (diğer 2’si aktif eğitmenliği bırakmıştır).

2002 yılında başlayan Eğitmenlik sürecinde ART şahış firması olarak bireysel eğitimler verirken aynı zamanda OMM Derneği çatısı altında eğitmenlerin yetiştirilmesinde (CAT kursları) katkılarda bulunmuştur.

2009 yılının Nisan ayında bugüne kadar kazanmış olduğu tecrübe ve edindiği bilgileri daha da ciddi, bütünüyle profesyonel ve kurumsal bir yapı içerisinde sizlerle paylaşabilmek adına, Türkiye’nin bu konudaki yasal İLK tüzel kuruluşu olan ART MotoAkademi Eğitim ve Danışmanlık Ltd.Şti.‘ni kurmuştur.

ART MotoAkademi, motosiklet konusunda ileri sürüş eğitiminin Türkiye’de doğru standartlarda olmasına katkı sağlamak ve nasıl yapılması gerektiğine öncülük edebilmek için yine bir İLKİ gerçekleştirmiş ve IAM’den sonra RoSPA akreditasyonunu Türkiye’ye ilk getiren ve tanıtan kurum olmuştur (2009).

İlk RoSPA akreditasyonu ile Uğur Ertekin, yine başka bir ilki gerçekleştirmiş ve Avrupa’da geçerli İleri Sürüş Testlerinin sınavlarını yapmaya başlamış olan ilk Türk EXAMINER (sınavcı) olmuştur (2009).

Devamında ART MotoAkademi, 2017 yılında aldığı IAM RoadSmart ticari akreditasyonu ile, İngiltere dışında İngilizce konuşulmayan bir ülkede, kurumsal yapısı, çalışmaları, eğitmenleri ve müfredatı ile ticari akreditasyon alan İlk kurum olmayı başarmış ve bu yenilik ile Türkiye’de herkese öncülük yapmaya, standartları yükseltmeye devam etmiştir.

*Bu arada, ART MotoAkademi kadrosunda bulunan, yurt dışı akredite eğitmenlik kurslarını (Rospa ve IAM) yüksek başarıyla bitirip sertifikalandırılan tüm ART MotoAkademi Eğitmenleri, Uğur Ertekin tarafından bizzat yetiştirilmiştir.

Türkiye’deki TMF (Türkiye Motosiklet Federasyonu) A Sınıfı Eğitmen Sertifika ve lisansına sahip ilk eğitmenlerdendir ve hemen devamında federasyon tarafından açılan, TMF A sınıfı Eğitmen yetiştirme programında, yine TMF tarafından görevlendirilmiş ve Eğitmen Eğitmeni olarak hizmet vermiş ve ihtiyaç halinde hizmet etmeye de devam etmektedir.
Türkiye’de 2018 yılında resmileşen Milli Eğitim Bakanlığı “İleri ve Güvenli Sürüş Eğitimleri” müfredatına uyup, ART MotoAkademi kurum çatısı altında İstanbul’daki ilk MEB onaylı kurum olan “Özel ART MotoAkademi Motosiklet İleri Sürüş Teknikleri Kursu” kurucusu olmuştur (2020).

*ART MotoAkademi çatısı altındaki tüm kuruluşlar,
– Özel ART MotoAkademi Motosiklet İleri Sürüş Teknikleri Kursu,
– ART Motorcycle Tours,
– ART Bazaar ve
– ART Road Coffee – ( kafe ve etkinlik alanı )
HİÇBİR ORTAĞI OLMADAN bütünü ile kendi öz sermayesi ile kurulmuş ve hizmet vermektedir.

Çok uzunca bir dönemden beri Türkiye’de bu işin ilklerinden olarak, motosiklet konusunda doğru bilincin ve doğru sürüş becerilerinin kazanılmasına katkı sağlayabilmek adına, Türkiye’nin her yerinde çok sayıda motosiklet binicisine ulaşmaya çalışmış, ulaşmış ve ulaşmaya da devam etmektedir. Eğitimlere katılan kursiyerleri arasında motosiklet kullanan ünlüler de vardır.

Uğur Ertekin, Türkiye’de motosiklet ileri sürüş eğitimi konusunda başladığı tarihten itibaren tümü ile aktif ve aralıksız geçen eğitmenlik yıllarının bilgi birikimi ve “know-how”ları ile beraber, 30 kişilik Türkiye’nin en kalabalık ve yetkin eğitmen kadrosunun Baş Eğitmeni görevi ile ART MotoAkademi kurum çatısı altında kariyerini devam ettirmektedir.

Eğitim işinin gerçek ciddiyetinin ve insan hayatı konusundaki öneminin bütünü ile bilincinde, tümü ile doğru mantalitede ve ehil olan yeni eğitmenler yetiştirmek, sertifika sahibi yapmak ve ART MotoAkademi kadrosuna katmaya devam etmek misyonlarından birisidir.

İleri Sürüşle tanıştığı ve hayran olduğu hocaları Jon Taylor ve Paolo Volpara, kariyerinin en başından beri kendisini desteklemiş ve (2020) kurumsal danışman olarak destek vermektedirler.

Bireysel verdiği eğitimlerin başlangıç tarihi daha önce olsa da bugüne kadar sahip olmuş olduğu yurtdışı ve yurt içi Eğitmenlik sertifikaları (kronolojik olarak);

*ADAC-DVR Eğitmen Eğitmeni (2006)
*IAM Certified Advanced Trainer (2007)
*MEB Usta Öğretici (2007)
*IAM Senior Observer / Eğitmen Eğitmeni (2008)
*RoSPA Advanced Instructor (2009)
*RoSPA Examiner (Sınavcı) (2009)
*IAM National Observer (2014)
*IAM Examiner (Sınavcı) (2017)
*TMF A Lisansı (2019)

Bakış Açısı ve Mesajı;
Öncelikle ben mükemmel bir sürücü değilim. Öyle bir sürücünün Dünya’da var olduğuna da inanmıyorum. Bu sebeple kendimi daha da iyi bir sürücü durumuna getirmek adına halâ öğrenmeye devam ediyorum. Ayrıca bu işin sonunun olmadığını da çok çok iyi biliyorum.

Ne zaman derseniz ki “ben mükemmelim”, “ben oldum”, işte o an tümüyle kazaya açık hale gelmişsiniz demektir. Hayat boyu öğrenen sürücüler olmak, bu işi doğru yapmak demektir.

Motosiklet konusundaki felsefemiz ve bakış açımız “ölmek için değil, ölünceye kadar binmek için” olmalıdır. Bunun için de iyi birer sürücü olma yolunda öğrenmeye devam etmemiz mutlak zorunluluktur.

Gerçek iyi sürüş bir “Sanat”, o sürüşü yapan usta (iyi) sürücü de bir “Sanatçı”dır.

İyi Motosiklet kullanmak gerçekten bir Sanat’tır. Ve siz, sanatınıza ne kadar çok hakimseniz, sonuçlarından da o kadar çok keyif alırsınız.

Hem kendi hem de yoldaki diğer kullanıcıların güvenliği için, Sanatını en iyi şekilde sergileyen Usta Sanatçılardan, İyi Sürücülerden birisi olmayı kendinize hedef koyunuz. Göreceksiniz ki gerçek keyifli ve güvenli sürüş asıl o zaman başlayacaktır. Uzun yıllar boyunca güvenli bir şekilde keyifli motorlu hayat buna bağlıdır.

Bunu becererek motorunuza her bindiğinizde, çok zor bir senfonide orkestrasını başarıyla yönetmiş olan bir maestronun mutluluğuyla hep gülümseyeceksiniz.

Ama unutmayınız, gerçek sanatçılar eğitimsiz olamaz. Bu sebeple de eğitime inanınız. Ve bu öyle bir eğitimdir ki sonu yoktur. Unutmayınız, her konuda olduğu gibi motosiklet konusunda da öğrenmek hayat boyu bitmeyen bir süreç, dipsiz bir kuyudur. Daha geliştirilecek, geliştirilmesi gereken bir beceri, bir unsur hep vardır. Ancak bu bilinçteki bir sürücü gerçekten güvenli ve kazadan uzaktır.

Sizleri, tüm motosiklet kullanıcılarını, doğru öğrenilmiş bilgilerin uygulamalarıyla, Usta Sanatçılar (İyi Sürücüler) olmak adına birlikte yol yapmaya davet ediyoruz.

Saygı ve Sevgilerimle,
Uğur ERTEKİN