Kurallar ve Şartlar

Motosiklette Güvenli ve İleri Sürüş disiplin, özveri ve dikkat isteyen bir olgudur. Bu yüzden, tüm eğitimlerimiz ve turlarımız esnasında güvenliğinizi maksimum boyutta tutup, hep beraber daha keyifli zaman geçirebilmek adına, belirli kurallara uyup, uygulamamız gerekmektedir. Unutmayınız ki tüm eğitim ve turlarda, belirtilen kurallara ve şartlara uyulması, sizlerin ve diğer katılımcıların güvenliğinin sağlanması açısından son derece önemlidir. Bu sebeple, ART MotoAkademi çalışanları olarak bizlerin, kurallar ve şartların uygulanması konusunda kesinlikle taviz vermeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Eğitim ve ya turlarımıza katılacak olan kişilerin uymalarını istediğimiz kurallara ve yerine getirmeleri gereken şartlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Kurallar

 • Tüm uygulamalı eğitimlerimizde, katılımcı sayısı, eğitmen başına maksimum 5’dir
 • Eğitim ve turlarımız esnasında katılımcıların tam korumalı kıyafetler (motosiklet botu, korumalı pantolon, korumalı ceket ve ya mont, motosiklet eldiveni, full face ve ya önü açılır kask) ile hazır bulunmaları genel kuralımızdır. Hiçbir şart altında kot pantolon, günlük ayakkabı, t-shirt ve kasksız sürücü kabul edilemez.
 • Eğitimler boyunca yolcuya (Artçılı eğitimler haricinde) izin verilmemektedir.
 • Katılımcılar motosikletlerinin, sigorta, ruhsat ve aksamları açısından Trafik Kanunu ile belirtilmiş şartlarda yola uygunluğunu sağlamış olmaları gerekmektedir. Tüm sürücülerin geçerli trafik sigortası, motosikletin gerekli tüm evrakları ve geçerli bir ehliyeti olmalıdır.
 • Katılımcıların motosikletlerine ait her türlü evrakları ile birlikte ehliyet ve nüfus cüzdanlarını da yanlarında bulunmaları gerekmektedir. Eğer cep telefonunuzu yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.
 • Eğitim ve turlarda ihtiyaç ve yakıt molaları önceden belirlendiği için bunlardan önce ve sonra ihtiyaç olabilecek su ve küçük atıştırmalık yiyeceklerin yeteri kadar yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
 • Eğitim ve tur günlerinde, katılımcıların motosikletlerinin o günün eğitim / tur şartlarına uygun olarak hazır hale getirmeleri istenmektedir.
 • Eğitim / tur başlangıcında motorların yürüyen aksamlarının sağlam, frenlerinin bakımlı, lastiklerinin yeterli ve doğru basınçta, ayrıca su, yağ, benzin gibi sıvılarının tam dolu olması gerekmektedir.
 • Yol eğitimleri (İleri Sürüş), tamamen bireysel bir etkinlik olup, kişisel sorumluluk ve kurallara bağımlılık çerçevesinde halka açık yollarda yapılacaktır. Yola çıkış anında sürüş boyunca uyulacak kurallar katılımcılara verilecektir. Şerit kullanımı, geçiş ve hızla ilgili ihlallere tolerans gösterilmeyecektir. Bu sürüşe katılabilmek için sürücünün önceki eğitimlerden gerekli derecelere sahip olması gerekmektedir. Feragat metni tüm katılımcılar tarafından etkinlikten önce imzalanacaktır.
 • Yol sürüş eğitimleri ve turlarda sadece belli aralıklarla benzin ve diğer ikmallerin yapılmasına yarayan molalar verilecektir.
 • Eğitim ve turlardaki yemek molalarında kesinlikle alkollü içecek kullanılmasına izin verilmeyecektir. Katılımcıların, eğitim ve turlarımız esnasında ülkemizde uygulanan trafik kurallarına uymaları gerekmektedir.
 • Eğitimenli sürüşler ve turlar esnasında sürücülerin motosikletlerinin aksamlarından ve ya sürüşlerinden dolayı alabilecekleri her türlü trafik cezası kendi sorumlulukları altındadır.
 • Hiçbir eğitim ve tur fiyatlarımıza (aksi belirtilmediği takdirde) eğitim ve ya tur esnasında ödenebilecek olan yakıt, araç ve şahsi sigorta, arıza, çekici, aktarma, yiyecek-içecek, otoban, köprü, feribot, otopark ücretleri dahil değildir. Bu tür harcamaların köy-kasaba gibi yerlerde de yapılabileceği göz önüne alınarak katılımcıların yanlarında kredi kartları ile beraber nakit para da getirmeleri gerekmektedir.

Yukarıdaki kurallardan bir ve ya bir kaçını ihlal eden katılımcılar kesinlikle katıldıkları eğitim ve ya turdan, kendi ve diğer sürücü ve katılımcıların güvenlikleri açısından ayrılmaları istenecektir. Bu konuda son karar eğitim / turu yöneten eğitmeninizindir. Şartların ve kuralların ihlali nedeniyle turdan ayrılması istenen sürücü ve katılımcılara herhangi bir ücret iadesi yapılmayacağı gibi, bu konuda bir hak talep etmeye de yetkili olamayacaklardır.

Şartlar

 • Ücretlere, planlama ve güvenlik servisleri, eğitimler, katılımcılara sertifika ve değerlendirmeler dahildir. Ulaşım ücretleri, benzin, servis ücretleri, yemek ve diğer tüm masraflar (olabilecek diğer ödemeler dahil) sürücü tarafından karşılanacaktır.
 • Eğitim ve turlarımıza katılacak kişilerin daha önceden katılmak istedikleri aktiviteye rezervasyon yaptırmış ve eğitim / tur bedelinin tamamını ödemiş olması gerekmektedir.
 • Gerek sitemizde ilan ettiğimiz gerekse katılımcılara özel olarak yolladığımız hareket ve başlangıç saatleri, aksi belirtilmediği takdirde, “teker dönüş” saatleridir. Bu yüzden katılımcıların başlangıç noktalarında belirtilen saatlerden daha önce hazır bulunmaları gerekmektedir. Geç kalan katılımcı beklenmeyecek, önceden uyarı vermedi ise katılım hakkını kaybedecektir.
 • Özellikle yol sürüş eğitimleri ve turlarımıza katılacakların mutlaka motosiklet sürmesine izin veren yerli ve ya ülkemizde geçerli bir yabancı ehliyeti bulunması şarttır.
 • Eğitim ve turlarımıza katılacak motosikletlerin yolda meydana gelebilecek basit ve kolay çözümlü arızaları giderebilecek avadanlıklarının bulunması gerekmektedir.
 • Eğitim ve turlara katılacak kişilerin motorlarında ve ya çantalarında ilk yardım sağlık kiti taşımaları gerekmektedir.
 • Katılımcıların katılacakları eğitim ve ya tur programının ve sürüş yapılacak günün hava şartlarının üstesinden gelebilecek fizik gücünde olmaları gerekmektedir.
 • Eğitim ve tur başlangıçlarında katılımcıların uykusuzluk, yorgunluk, alkol ve benzeri maddelerden dolayı fizik olarak yetersiz olmamaları gerekmektedir.
 • Eğitimleriniz” linkinde, tüm eğitimlerimiz ve etkinliklerimize kimlerin, hangi yeterlilikler ile katılabileceği belirtilmiştir