//Yorgunluk Hali Üzerine

Yorgunluk Hali Üzerine

Kendinizi yorgun hissettiğiniz anlar vardır..Sık sık nerdeyse ağzınızı sonuna kadar açarak esnediğiniz anları düşünün..işte öyle anlar..

O an, çok yoğun geçen bir iş günü sonu olabilir örneğin..ya da uykusuz veya az uykuyla geçmiş bir gecenin ertesi tüm günü..Hatta, çok istememenize rağmen bulunmak zorunda olup sonrasında eve dönecek olduğunuz, o çok sıkıldığınız ortamdaki, ikide bir esnediğiniz haliniz…

O masum esnemeleri çok dikkate almayıp, devamında da gereklerini yapmadan, hiç önemsemeden, o halinizle motorunuza binerseniz, hem kendiniz hem de yoldaki diğer kullanıcılar için ciddi bir potansiyel risk durumuna dönüşebilirsiniz. ( Reflekslerimiz ve reaksiyon sürelerimiz çok yavaşlamış ve uzamıştır..)

Araştırmalar ve istatiksel çalışmalar gösteriyor ki; Ana yollardaki en az 5 trafik kazasından birinin sebebi yorgun sürücüler (araba ve motosiklet).

Sürüş anında uyuya kalmak çok ender ve özellikle motosikletde nerdeyse imkansız gibi gözükse de ( ki belki bazı ölümlü motosiklet kazalarında bir sebeptir..ama ölen sürücüden malesef uyuduğunu duyamayız..), birçok sürücünün yorgunluk belirtilerini nerdeyse hiç dikkate almaması, görmezlikten gelmesi, hatta farkında olmaması, ciddi ve tehlikeli bir durumdur aslında. Bu hal, 2 teker üzerindeyken nerdeyse ölümcül bir sebep‘ tir..

Tavsiyeler

  • Yorgunsanız veya kendinizi yorgun hissediyorsanız kesinlikle yol yapmayınız.
  • Uzun yoldaysanız, İhtiyacınız yok gibi hissetseniz de, en fazla 2 saatde bir mutlaka en az 15 dakikalık molalar veriniz. (Hele kendinizi mayışmış hissederseniz öncesinden mutlaka durunuz.)
  • Uzun yolda seyir halindeyken, kendinizi sık aık önünüzdeki arabalara çok fazla yaklaşıp sert frenler yapar durumlarda bulursanız (bakışınız iycene düşmüş demektir), kesinlikle hemen mola vermeniz gerekmekte yoksa kazaya çok açık bir haldesiniz demektir..Dikkat!
  • Acil çözüm olarak, mola esnasında, 2 fincan kahve veya yüksek kafeinli bir içecek içiniz. Ve üstüne kafeinin etkisini göstermesine olanak tanımak adına en az 15 dakika bekleyip motorunuza öyle dönünüz.
  • Son olarak, başkalarından uyku haline çözüm olarak duymuş olabileceğiniz; seyir halindeyken: kaskın vizörünü aç rüzgar gelsin uyandırır…kendi kendine şarkı söyle…kafanı sağa sola hızlıca salla…ayağa kalk- otur..gibi çözümsüzlüklere inanmayınız. Mola‘nın yerini kesinlikle tutmaz.

Sevgilerimle

2017-11-03T00:33:38+00:00 Eylül 19th, 2016|Makaleler|