//Virajları Değerlendirme

Virajları Değerlendirme

Her zaman deriz ki; Virajın içindeyken fren kullanmaktan kaçınınız..Neden?

Çünkü basitce;Virajda tümüyle yönlenmeye verilmiş olan, lastik yanaklarındaki tutuşun bir kısmını da frenleme için çalmış olursunuz…ki bu durumda da azalmış (birazı frenlemeye gitmiş olan) eksik yönlenme tutuşu sebebiyle, lastiklerinizde ‘’kayma’’ oluşma ihtimaline sebebiyet verebilirsiniz…

Eğer iyi bir sürücü iseniz, sürüşleriniz hiçbir zaman kötü ihtimalleri yaşama riskini dahi içermemelidir.

Düşününüz ve kendinizi gerçekçi bir şekilde eleştiriniz…Son zamanlarda, basitce sadece düşündüğünüzden ve beklediğinizden daha sert olduğu için, kaç defa kendinizi bir virajın içindeyken, ortasındayken fren yapar konumda buldunuz?…1…2…3…4…daha fazla?? O zaman ciddi bir sorununuz var ve devamlı şans torbanız dan kullanıyorsunuz.

Bu konudaki sorununuz Virajları Değerlendirme ile ilgili…Eğer bu konuda yanlışlar yapmaya devam ederseniz, sonuçları potansiyel olarak maalesef çok ciddi olabilir. Bunu ben değil, kaza istatistikleri söylüyor (özellikle kırsal yolarda)…

Bir viraja girmeden evvel, değerlendirmek adına (daha düzlüğünde o’na yaklaşırken) bizlere yardımcı olabilecek, virajın çevresinden hatta etrafından alabileceğimiz bir sürü ipuçları vardır.

Örneğin;

Yol Tabelaları ve İşaretlemeler; Maalesef yol eğitimlerine katılan sürücülerde gördüğüm en belirgin eksikliklerin başında, Yol Tabelalarını ve İşaretlemelerini takip etmeme ve okumama var. Öyle ki; Katılımcıların ezici bir çoğunluğu, nerdeyse, tabelaların ve işaretlemelerin farkında bile değil… Halbuki Karayolları Tabelaları ve İşaretlemeler, virajları değerlendirmede de kullanabileceğiniz en belirgin bilgi ve ipuçlarını verir..Yeter ki düşünerek bakın…

Ayrıca; Virajların etrafındaki ağaçların, çalıların, elektik direklerinin, hatta varsa binaların, diziliş hatları da virajın yapısı ve sertliğiyle ilgili birçok bilgi ve ipucu verir..

Mesela yol üzerindeki lastik kayma izleri, geçmiş hataların emareleri, bildirimleridir.

Sizden önce, görüş alanınız içindeki, ilerideki viraja giriyor olan herhangi bir aracın hızı ve pozisyonu, girişte fren lambasının yanıyor veya yanmıyor olması, çok değerli bilgiler iletir size..(Örneğin; fren lambası yanık giriyorsa, o viraj sert olabilir ya da ortasında bir tehlike olma ihtimali vardır..)

Virajları değerlendirmede özellikle faydalı olan diğer bir metot (en önemlisi) ‘’Limit Noktası Takibi / Analizi’’ dir..

Limit Noktası, önünüzdeki viraja bakarken (düzlüğündeyken) görebildiğiniz en son noktadır (Önünüzdeki yolun, görebildiğiniz en sonundaki, sağ ve sol tarafının birleştiği nokta..).

Bu tekniği kullanmak için; öncelikle o noktaya varmadan, ulaşmadan durabileceğinizden emin olun..sonra basitçe kendi kendinize sorun; Sizden uzaklaşıyor mu? Eğer uzaklaşıyorsa daha da ilerisini (virajın dönerek ilerlemesi) bir yandan görebiliyor musunuz?..Eğer öyle ise giriş hızınız uygundur (içeride fren yapmak durumunda veya zorunda kalmazsınız..).

Diğer yandan, eğer Limit Noktası size doğru yaklaşıyorsa, sizle beraber hareket edip, bir yandan da virajın devamını görmenize olanak sağlayıncaya kadar hızınızı düşürmek, azaltmak zorundasınız.

Bu analizi ve ayarlamayı, daha viraja girmeden, düzlüğünde viraja yaklaşırken yapıp, bitirmek zorundasınız.

“Limit Noktası Analizi” görüşün ciddi anlamda kapalı olduğu yollarda, virajları değerlendirmekle ilgili, size son derece güvenilir bir çözüm sunar.

Bu tekniğin oturması biraz pratik ve zaman gerektirir..Ama becerip doğru şekilde uygulamaya başladığınızda, var olan görüşünüze göre doğru hızlarda olmanızı ve viraj içinde (öncesinden görmediğiniz kısmında) bir tehlike ile karşılaşırsanız, güvenle durabileceğiniz sürati sağlar.

Sevgilerimle

2017-11-03T00:36:15+00:00 Eylül 19th, 2016|Makaleler|