//Uğur ERTEKİN

Uğur ERTEKİN

  • ART MotoAkademi Baş Eğitmeni
  • ART MotoAkademi Baş Sınavcısı / Examiner
  • ART MotoAkademi Eğitmen Eğitmeni
  • IAM Senior Observer/IMI National Observer (CAT)
  • RoSPA Qualified Instructor / Examiner
  • ADAC-DVR Eğitmen Eğitmeni
  • MEB Sertifikalı Sürüş Eğitmeni
  • ART AAR Üyesi

Kimdir ? Misyonu nedir ?

1968 doğumludur, İzmir’de yaşamaktadır. İlkokul sonrası sırasıyla İzmir Özel Türk Koleji ve Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Fakültesinden mezun olmuştur.

1989 yılından beri motosiklet kullanmaktadır. 1991 yılında ilk büyük cc. vitesli motosikletine sahip olmuş, 2000’li yıllarda OMM derneği ile motosiklet İleri ve Güvenli Sürüş eğitimiyle tanışmıştır. Eğitimden önceki onca yıl şansının yardımıyla motor kullandığını görerek, bu işi var olan tüm imkânlar dâhilinde en iyi şekilde öğrenmeye, devamında da öğrendiklerini diğer motosiklet sürücüleriyle paylaşmaya ve bu şekilde Türkiye’de bilinçli sürücü gelişimine katkıda bulunmaya kendini adamıştır.

Var olan tüm zamanını bu yolda kullanmak adına ortağı olduğu aile şirketinden ayrılmıştır.

OMM-İzmir Chapter’ın kurucusu olmuş ve en başından itibaren 2009 yılının Ekim ayına kadar bir yandan da direktörlüğünü yapmıştır. Birçok OMM eğitiminde gönüllü olarak karşılıksız asistanlık ve eğitmenlik yapmıştır. OMM-ARA Uzman Gözlemcisi olarak ihtiyaç halinde, yapmaya da devam etmektedir.

2000 li yıllarda, kursiyer olarak katılmış olduğu ilk OMM-ARA Yol eğitiminden, ilk girişte Gold derecesini almış ve devamında İngiltere’ye giderek IAM (Institute of Advanced Motorists) testini geçmeyi başarmış ve üyeliğini kazanmıştır.

Sonrasında daha da ilerisini hedeflemiş ve zorlu sınavları geçerek, motosiklet konusunda, bu seviyede Avrupa’nın Yol Eğitimi veren sayılı İleri ve Güvenli Sürüş Eğitmenlerinden birisi olmaya hak kazanmıştır.

Önce , IAM CAT – Certified Advanced Trainer – Sertifikalı İleri Sürüş Eğitmeni (Sınavı, IAM Staff Examiner Jon Taylor tarafından yapılmıştır) – , ADAC-DVR (Almanya) Eğitmen Eğitmeni (Sınavı, ADAC MC Training Group – Hans Heinz Dilthey tarafından yapılmıştır) ve T.C. M.E.B Sertifikalı Sürüş Eğitmeni sertifikalarını almıştır.

Sonra, IAM CAT eğitimi verebilmeye ve Avrupa standartlarında İleri Sürüş Eğitmeni yetiştirmeye yetkili, IAM Senior Observer (Uzman Gözlemci) ünvanına hak kazanmış ve sertifikasına sahip olmuştur.

RoSPA testini RoSPA GOLD seviyesi ile geçmiş ve devamında Avrupadaki tek DSA ve BTEC onaylı, diplomalı İleri Sürüş Eğitmenliği kursu olan, RoSPA Advanced

Instructor (RoSPA İleri Sürüş Eğitmeni) kursunu üst seviye başarıyla bitirmiş ve sertifikasını almıştır. En son olarak da Examiner (Test Sınavcısı) sertifikasını almıştır. Bu arada gene testleri RoSPA GOLD ile geçen ve bu kursu yüksek başarıyla bitiren ART Motoakademi Eğitmenlerini de hazırlamış ve yetiştirmiştir. Belli periyodlarda ART MotoAkademi‘nin düzenlemiş olduğu Eğitmenlik kurslarında yetiştirmeye devam etmektedir.

Uğur ERTEKİN, bu güne kadar kazanmış olduğu tecrübe ve almış olduğu eğitimler ile edindiği bilgileri, daha da ciddi, bütünüyle profesyonel ve kurumsal bir yapı içerisinde sizlerle paylaşabilmek adına ve aynı zamanda yeni eğitmenler de yetiştirebilmek için, 2009 yılı Nisan ayından itibaren ART Motoakademi Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. sahibi ve baş eğitmeni olarak kariyerini devam ettirmektedir.

Eğitim işinin gerçek ciddiyetinin ve insan hayatı konusundaki öneminin bütünü ile bilincinde olan, tümü ile doğru mantalitedeki yeni eğitmenler yetiştirmeye ve ART MotoAkademi kadrosuna katmaya devam etmektedir.

Uzunca bir dönemden beri, Türkiye’de motosiklet konusundaki doğru bilincin ve doğru sürüş becerilerinin kazanılmasına katkı sağlayabilmek adına, Türkiye’nin her yerindeki çok sayıda motosiklet binicisine ulaşmaya çalışmış, ulaşmış ve ulaşmaya da devam etmektedir. Eğitimlerine katılan kursiyerleri arasında motosiklet kullanan ünlüler de vardır.

Bakış Açısı ve Mesajı;

Öncelikle ben mükemmel bir sürücü değilim. Öyle bir sürücünün dünyada var olduğuna da inanmıyorum. Bu sebeple de kendimi daha iyi bir sürücü durumuna getirmek adına hala öğrenmeye devam ediyorum. Ayrıca bu işin sonunun olmadığını da çok çok iyi biliyorum.

Ne zaman derseniz ki; Ben mükemmelim, ben oldum, işte o an tümüyle kazaya açık hale gelmişsiniz demektir. Hayat boyu öğrenen sürücüler olmak, bu işi doğru yapmak demektir.

Motosiklet konusundaki felsefemiz ve bakış açımız Ölmek için değil, Ölünceye kadar binmek için olmalıdır. Bunun için de iyi birer sürücü olmak yolunda öğrenmeye devam etmemiz mutlak zorunluluktur.

Gerçek iyi sürüş bir “Sanat”, o sürüşü yapan usta (iyi) sürücü de bir “Sanatçı” dır.

İyi Motosiklet kullanmak gerçekten bir Sanat’tır. Ve siz, sanatınıza ne kadar çok hakimseniz, sonuçlarından da o kadar çok keyif alırsınız.

Hem kendi, hem de yoldaki diğer kullanıcıların güvenliği için, Sanatını en iyi şekilde sergileyen Usta Sanatçılardan, İyi Sürücülerden birisi olmayı kendinize hedef koyunuz. Göreceksiniz ki gerçek keyifli ve güvenli sürüş asıl o zaman başlayacaktır. Uzun yıllar boyunca güvenli bir şekilde keyifli motorlu hayat buna bağlıdır.

Bunu becererek motorunuza her bindiğinizde, çok zor bir senfonide orkestrasını başarıyla yönetmiş olan bir maestronun mutluluğuyla hep gülümseyeceksiniz.

Ama unutmayınız, gerçek sanatçılar eğitimsiz olamaz. Bu sebeple de eğitime inanınız. Ve bu, öyle bir eğitimdir ki sonu yoktur. Unutmayınız; her konuda olduğu gibi motosiklet konusunda da öğrenmek hayat boyunca bitmeyen bir süreç, dipsiz bir kuyudur. Daha geliştirilecek, geliştirilmesi gereken bir beceri, bir unsur hep vardır. Ancak bu bilinçteki bir sürücü gerçekten güvenli ve kazadan uzaktır.

Sizleri, tüm motosiklet kullanıcılarını, doğru öğrenilmiş bilgilerin uygulamalarıyla, Usta Sanatçılar (İyi Sürücüler) olmak adına birlikte yol yapmaya davet ediyoruz.

Saygı ve Sevgilerimle,

Uğur ERTEKİN

 

2017-02-10T15:03:19+00:00 Eylül 20th, 2016|Gözlemciler|