//Sinyallerin Kullanımı

Sinyallerin Kullanımı

Öncelikle, başlangıç seviyesindeki sürüşten değil, ileri seviye sürüşten konuştuğumuzu aklınızdan çıkarmamanızı rica ediyorum.

Sinyaller (sadece dönüş sinyalleri değil, korna çalmak, elle sinyal vermek vb..de dahil ediniz), seyir halindeyken yapacağınız manevrayı öncesinden diğer yol kullanıcılarına bildirmek veya yerinizi belli etmek (korna) adına kullanılır. Yani ne yapacağınızla ilgili, durumunuzla ilgili “Bilgi“yi verme araçlarıdır.

İleri ve Güvenli Sürüşte, planlı ve yolu okuyarak giden bir sürücü, bilgi verme araçlarını sadece gerekli durumlarda kullanır. Gereksiz durumlarda kullanmaz.

Öncelikle dikkat; “Gereksiz sinyal kullanmayınız” ve “Sinyal kullanmayınız” birbirlerinden çok farklı tanımlamalardır. “Gereksiz sinyal kullanmayınız”ı “Hiç sinyal kullanmayınız” şeklinde sakın algılamayınız. Bulunduğunuz ortamdaki trafiğe, pozisyonunuza ve hızınıza göre gereklilik durumları değişkendir.

Sinyal ne zaman gerekli?; Yoldaki diğer kullanıcıların menfaati olan her durumda… yani; Hem kendinizin hem de onların güvenliğini ilgilendiren koşullarda, yapacağınız manevra ile ilgili olarak diğer yol kullanıcılarını haberdar etmeniz ( bilgi vermeniz ) gereken her durumda sinyal vermek zorundasınız. Yoksa nerdeyse her manevranız intiharla eşdeğerdir.

Ne zaman gerekli değil? ; Ne sizin ne de onların güvenliğini ilgilendiren bir durum yok ise,
yolda ne yapacağınız ile ilgili vereceğiniz bilginin iki tarafa da faydası yok ise, diğer yol kullanıcısının/ların vereceğiniz bilgiyi fark edecek durumları yok ise… gerekli değildir.

Örnek 1; Kalabalık bir şehir trafiğindesiniz. Sağınız solunuz araba dolu. O ortamda mutlaka her türlü manevranızda, pozisyon ve şerit değiştirmeniz gereken her durumda, öncesinden sinyal vermeniz gerekmektedir.

Örnek 2; Araba sollayacaksınız.. ileriden gelen yok, arkadan gelen yok..yol bomboş ve son derece müsait…sinyal vermenize gerek yoktur. Çünkü vermiş olmanızın ne size ne de sollayacağınız araca herhangi bir artı getirisi yoktur. Siz öncesinden o araca yaklaşım hızınızdan ve sollama şeridine geçişinizden, o arabayı sollayacağınızın bilgisini zaten verdiniz.

Örnek 3; Araba sollayacaksınız.. Ama o anda arkanızdan yaklaşan başka bir araç daha var ve hızlı.. Sollamaya çıkmadan evvel, hatta daha o araç yaklaşırken daha da öncesinden mutlaka sinyal vermeniz gereklidir. Bu, sizin de sollama yapacağınızın bilgisidir ve hem sizin hem de arkadan hızlı bir şekilde yanaşan o aracın güvenliği için gereklidir. (Çoklu araç sollamalarında da sinyal kullanmanız gereklidir..)

Bu örnek senaryoları çoğaltabiliriz…

Bu, yolu 360 derece okuyup gözlemleyip bilgi toplayarak planlı bir şekilde motorunu süren güvenli sürücünün mantığıdır. Ayrıca, gereksiz durumlarda da devamlı sinyalleri ile oynayıp duran bir sürücü aslında daha güvensiz seyir etmektedir ve hele açık unutma riski onu daha tehlikeli durumlarla yüz yüze bırakabilir.

Başlangıç seviyesinde olmayan, averajı geçmiş bir sürücünün sinyal el alışkanlığı hali hazırda oturmuştur. Bir de motorunu “Sistemli” bir şekilde doğru kullanmanın tekniklerini biliyor ise, kesinlikle sinyalini hep doğru ve güvenli bir şekilde kullanır. Gerekli her durumda kullanıyor durumundadır ve bu mantık sayesinde de açık unutma riski nerdeyse hiç yoktur.

Sinyallerimizi her zaman, doğru mantığıyla, gerekli durumlarda doğru şekilde kullanalım…

Bu konudaki ana kuralımız (RoadCraft’ dan); “Yoldaki diğer kullanıcıların menfaati var ise, sinyallerinizi kullanınız

2017-11-03T00:36:43+00:00 Eylül 19th, 2016|Makaleler|