//Mıcırda Motosiklet Kullanımı

Mıcırda Motosiklet Kullanımı

Bu yazıda, mıcırda güvenli motosiklet kullanımından bahsetmek istiyorum, çünkü Motosiklet kazalarının en çok yaşandığı alanlardan birisi, mıcır ile asfaltın birleştiği yerlerdir.

Genel olarak yapılan hata, asfalttan mıcıra giren sürücünün (mıcır ile asfaltın birleştiği yerde), bir anda gaz keserek veya frenlere asılarak yavaşlamaya çalışması ve devamında da maalesef kendini yerde bulmasıdır.

Genelde böyle durumlarda sürücü, tam anlamıyla neden düştüğünü bilmez bile. Aslında tüm olay, motordaki ağırlık dağılımı ile ilgilidir.

Özellikle mıcırlı bir yolda, ağırlığı her koşulda motorun arka tarafında ve dolayısıyla arka lastiğinde tutabilmek işin doğrusudur. Bilinenin aksine, hız (sürat), mıcırvari ortamlarda dostumuzdur.

Öncelikle; motosikletimizin ön kısmı, her türlü ortamda, tek bir iş için farklı ve alışılmışın dışında hareket eder. Bu hareket ne olursa olsun, asıl amacı hata düzeltmektir. Yanlış olarak ne yaparsanız yapın, motorunuzun ön tarafının ve gidonunuzun alışılmışın dışındaki tüm hareketleri (sağa-sola yalpalaması, vb.), motorun düz gitmesini sağlamak için şasesince yapılan toparlama ve düzeltme hareketleridir Bu yüzden doğru olan, onunla mücadele etmek değil, görevini yapması için serbest bırakmaktır (gidonu kendi haline bırakmak, mücadele etmemek ve yumuşak bir şekilde tutmaya devam etmek).

Mıcırlı yola girmeden evvel yavaşlamamız gerekmektedir. İşin püf noktası, bu yavaşlamayı, mıcıra girmeden evvel kesinlikle bitirmemiz gerektiğidir.

Diyelim ki 120 km/h ile seyir halindeyiz. İleride mıcırlı yolu gördük. Yavaşlamamız gerekiyorsa.. ki gerekli, frenlerimizi de kullanıp süratimizi diyelim 50 km/h’a kadar düşürdük. Ancak devamında, mıcıra tam girerken gazı açmamız da gerekmektedir.

Tam mıcıra girerken mutlaka gaz veriniz ve sabit (ortam uygunsa arttırabilirsiniz) o gazla gidiniz.

Yavaşladığınız sürat 50 km/h ise, mıcıra giriş süratiniz, örneğin minimum 55 km/h olmalıdır. Ön taraf ve gidon azıcık oynasa da bırakın oynasın. Siz bakışınız ileride ve sabit gazlı bir şekilde seyrinize devam edin. Göreceksiniz ki son derece emniyetli, mıcıra gömülmeden ve yine son derece stabil bir şekilde seyrinize devam edebileceksiniz.

Bu arada hız mıcırlı ortamda dostumuzdur derken, yapılabilecek olan aşırı süratlerden bahsetmiyorum. Yavaşladıktan sonraki arttırılmış hızınızdan bahsediyorum (20 km/h ye düştüyseniz, giriş hızınız minimum 25km/h., 60 km/h ye düştüyseniz minimum 65 km/h).

Bunun nedeni, mıcır ve benzer ortamlarda ağırlığı arka lastikte istememizdir ve amortisörümüzün kapanmamış olmasını sağlamak da başka bir nedendir. Ön tarafınız ne kadar hafifse, ağırlık ne kadar arkada ise, gidişiniz o kadar dengeli ve güvenlidir. Hatta oturuş pozisyonunuzu da bir miktar arkaya almanızda fayda vardır.

Mıcırlı yoldaki seyrinizde fren yapmanız veya ani gaz kesmeniz (etkisi fren yapmakla aynıdır, ağırlığı ön tarafa taşır) motorunuzun amortisörünün kapanmasına ve ön lastiğinizin mıcıra gömülmesine ve sonuçta stabilitesinizin bozulmasına yol açar, hatta sizi düşürebilir.

Mıcırlı yolda seyir halindeyken karşı şeritten gelen araçların yavaşlamanız için yaptıkları hareketlere (el işaretlerine) aldırmayınız. Onlar motosikleti bilmiyorlar.. Sizin için güvenli olan, sabit hızınızla istikrarlı bir şekilde, mümkün olduğunca ağırlığı arka lastiğinizde tutarak, devam etmeniz ve bu arada ön gidonuzu (hafifçe sağ-sol hareketi yapabilir) bir yandan, bakışınız hep ileride kalmak şartıyla, serbest bırakmanızdır. Gidonunuzla mücadele etmeyin. Göreceksiniz ki son derece stabil ve güvenli bir şekilde gidiyor olacaksınız.

Mıcırlı zeminde Viraj ve Yavaşlamak

Gevşek zeminde bir virajı en güvenli dönmenin (dikkat “dönme” diyorum!) yolu, düşük sürat de, motoru en az yatırarak o virajı almaktır.

Buradaki püf nokta aslında süratinizin az olması, çünkü süratiniz az ise motor az yatar, süratiniz fazlalaştıkça yatışınız da artacaktır).

Güvenli sürati nasıl belirleyeceğiz? Aslında zeminin gevşeklik oranı uygun sürati belirlemenizde bir rehberdir. Bu gevşeklik miktarını, motorunuzun ön süspansiyon ve gidon kısmından gelen bilgiler doğrultusunda anlayabilirsiniz.

Yani motorunuzun ön kısmını iyi bir şekilde dinlemeniz gerekiyor, oynama miktarı; gevşeklik çok ise ön taraf daha fazla düzeltmeler yapar (sağa-sola oynama), gevşeklik az ise bu oynama daha da azdır. Oynama ne kadar fazla ise zemin o kadar gevşek demektir. Arka lastiğin oynaması da size fikir verebilir; ama “Ön”ü daha çok dinlemeliyiz.

Diyelim ki mıcırda, gevşek bir zeminde 60 km/h ile seyrediyoruz ve ileride bir viraj var. İleriye baktığınız için ayarlamaları yapmak için zamanınız var. Motorunuzun ön kısmından gelen bilgileri dinleyerek, yoldaki tutuşa göre süratinizi ayarlayabilir ve o viraja güvenli bir şekilde girebilirsiniz. Bu 60 km/h ile de olabilir ya da biraz daha yavaşlamanız da gerekebilir. Oradaki karar size aittir, çünkü sabit bir “şu hız” kuralı hiçbir zaman olamaz. Her mıcırın gevşeklik oranı aynı değildir, yol oturmuş olabilir ya da mıcır yeni atılmış veya çok boşluklu olabilir.

Mıcırlı bir zeminde yavaşlamanız gerektiğinde, kesinlikle ön freni kullanmayınız. Yumuşakça gaz kesmeniz (doğru viteste olduğunuzu varsayıyoruz ki sistemi uyguladığınız için öyle olmalıdır) yeterlidir. Daha da fazla yavaşlamanız gerekiyor ise sadece yumuşakça arka freni kullanın (ön süspansiyonunuzun dalmasına, kapanmasına elinizden geldiğince engel olunuz, çünkü bunu hiç istemiyoruz).

Unutmayınız, hangi koşullarda olursa olsun, olması gereken güvenli süratiniz, önünüzde açık görebildiğiniz alan dahilinde ve kendi şeridiniz içerisinde her zaman güvenle durabileceğiniz sürattir. Mıcırlı bir zeminde seyir halindeyseniz bu hız olabildiğince yavaş ve dikkatli olmak zorundadır. Unutmayınız, tutuş azdır.

Güvenli sürüşler dilerim,

Sevgilerimle

2017-11-03T00:38:00+00:00 Eylül 19th, 2016|Makaleler|