Kurallar ve Şartlar

Motosiklette Güvenli ve İleri Sürüş disiplin, özveri ve dikkat isteyen bir olgudur. Bu yüzden, tüm çalışmalarımız ve turlarımız esnasında güvenliğinizi maksimum boyutta tutup, hep beraber daha keyifli zaman geçirebilmek adına, belirli kurallara uyup, uygulamamız gerekmektedir.

Unutmayınız ki tüm çalışma ve turlarda, belirtilen kurallara ve şartlara uyulması, sizlerin ve diğer katılımcıların güvenliğinin sağlanması açısından son derece önemlidir.

Bu sebeple, ART MotoAkademi gözlemcileri olarak bizlerin, kurallar ve şartların uygulanması konusunda kesinlikle taviz vermeyeceğimizi belirtmek istiyoruz.

Çalışma ve ya turlarımıza katılacak olan kişilerin uymalarını istediğimiz kurallara ve yerine getirmeleri gereken şartlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 • Çalışma ve turlarımız esnasında katılımcıların tam korumalı kıyafetler (motosiklet botu, korumalı pantolon, korumalı ceket ve ya mont, motosiklet eldiveni, full face ve ya önü açılır kask) ile hazır bulunmaları genel kuralımızdır. Hiçbir şart altında kot pantolon, günlük ayakkabı, t-shirt ve kasksız sürücü kabul edilemez.
 • Çalışmalar boyunca yolcuya (Artçılı çalışmalar haricinde) izin verilmemektedir.
 • Katılımcılar motosikletlerinin, sigorta, ruhsat ve aksamları açısından Trafik Kanunu ile belirtilmiş şartlarda yola uygunluğunu sağlamış olmaları gerekmektedir. Tüm sürücülerin geçerli trafik sigortası, motosikletin gerekli tüm evrakları ve geçerli bir ehliyetleri olmalıdır.
 • Katılımcıların motosikletlerine ait her türlü evrakları ile birlikte ehliyet ve nüfus cüzdanlarını da yanlarında bulunmaları gerekmektedir. Eğer cep telefonunuz varsa, yanınızda taşıyın.
 • Çalışma ve turlarda ihtiyaç ve yakıt molaları önceden belirlendiği için bunlardan önce ve sonra ihtiyaç olabilecek su ve küçük atıştırmalık yiyeceklerin yeteri kadar yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
 • Çalışma ve tur günlerinde, katılımcıların motosikletlerinin o günün çalışma / tur şartlarına uygun olarak hazır hale getirmeleri istenmektedir.
 • Çalışma / tur başlangıcında motorların yürüyen aksamlarının sağlam, frenlerinin bakımlı, lastiklerinin yeterli ve doğru basınçta, ayrıca su, yağ, benzin gibi sıvılarının tam dolu olması gerekmektedir.
 • Gözlem sürüşü tamamen bireysel bir etkinlik olup, kişisel sorumluluk ve kurallara bağımlılık çerçevesinde halka açık yollarda yapılacaktır. Yola çıkış anında sürüş boyunca uyulacak kurallar katılımcılara verilecektir. Şerit kullanımı, geçiş ve hızla ilgili ihlallere tolerans gösterilmeyecektir. Bu sürüşe katılabilmek için sürücünün önceki çalışmalardan gerekli derecelere sahip olması gerekmektedir. Feragat metni tüm katılımcılar tarafından etkinlikten önce imzalanacaktır.
 • Yol sürüş çalışmaları ve turlarda sadece belli aralıklarla benzin ve diğer ikmallerin yapılmasına yarayan molalar verilecektir.
 • Çalışma ve turlardaki yemek molalarında kesinlikle alkollü içecek kullanılmasına izin verilmeyecektir. Katılımcıların, çalışma ve turlarımız esnasında ülkemizde uygulanan trafik kurallarına uymaları gerekmektedir.
 • Gözlemli sürüşler ve turlar esnasında sürücülerin motosikletlerinin aksamlarından ve ya sürüşlerinden dolayı alabilecekleri her türlü trafik cezası kendi sorumlulukları altındadır.
 • Hiçbir çalışma ve tur fiyatlarımıza (aksi belirtilmediği takdirde) çalışma ve ya tur esnasında ödenebilecek olan yakıt, araç ve şahsi sigorta, arıza, çekici, aktarma, yiyecek-içecek, otoban, köprü, feribot, otopark ücretleri dahil değildir. Bu tür harcamaların köy-kasaba gibi yerlerde de yapılabileceği göz önüne alınarak katılımcıların yanlarında kredi kartları ile beraber nakit para da getirmeleri gerekmektedir.

Yukarıdaki kurallardan bir ve ya bir kaçını ihlal eden katılımcılar kesinlikle katıldıkları çalışma ve ya turdan, kendi ve diğer sürücü ve katılımcıların güvenlikleri açısından ayrılmaları istenecektir. Bu konuda son karar çalışma / turu yöneten gözlemcimizindir. Şartların ve kuralların ihlali nedeniyle turdan ayrılması istenen sürücü ve katılımcılara herhangi bir ücret iadesi yapılmayacağı gibi, bu konuda bir hak talep etmeye de yetkili olamayacaklardır.

 • Ücretlere, planlama ve güvenlik servisleri, çalışmalar, katılımcılara sertifika ve değerlendirmeler dahildir. Ulaşım ücretleri, benzin, servis ücretleri, yemek ve diğer tüm masraflar (olabilecek diğer ödemeler dahil) sürücü tarafından karşılanacaktır.
 • Çalışma ve turlarımıza katılacak kişilerin daha önceden katılmak istedikleri aktiviteye rezervasyon yaptırmış ve çalışma / tur bedelinin tamamını ödemiş olması gerekmektedir.
 • Gerek sitemizde ilan ettiğimiz gerekse katılımcılara özel olarak yolladığımız hareket ve başlangıç saatleri, aksi belirtilmediği takdirde, “teker dönüş” saatleridir. Bu yüzden katılımcıların başlangıç noktalarında belirtilen saatlerden daha önce hazır bulunmaları gerekmektedir. Geç kalan katılımcı beklenmeyecek, önceden uyarı vermedi ise katılım hakkını kaybedecektir.
 • Özellikle yol sürüş çalışmaları ve turlarımıza katılacakların mutlaka motosiklet sürmesine izin veren yerli ve ya ülkemizde geçerli bir yabancı ehliyeti bulunması şarttır.
 • Çalışma ve turlarımıza katılacak motosikletlerin yolda meydana gelebilecek basit ve kolay çözümlü arızaları giderebilecek avadanlıklarının bulunması gerekmektedir.
 • Çalışma ve turlara katılacak kişilerin motorlarında ve ya çantalarında ilk yardım sağlık kiti taşımaları gerekmektedir.
 • Katılımcıların katılacakları çalışma ve ya tur programının ve sürüş yapılacak günün hava şartlarının üstesinden gelebilecek fizik gücünde olmaları gerekmektedir.
 • Çalışma ve tur başlangıçlarında katılımcıların uykusuzluk, yorgunluk, alkol ve benzeri maddelerden dolayı fizik olarak yetersiz olmamaları gerekmektedir.
 • Sürüş Çalışmaları” linkinde, tüm çalışmalarımıza ve etkinliklerimize kimlerin, hangi yeterlilikler ile katılabileceği belirtilmiştir
2017-02-09T13:23:40+00:00