//Grup Sürüşü ve Eğlence

Grup Sürüşü ve Eğlence

Grup sürüşünün eğlenceli geçmesi için en çnemli konu, yaklaşık aynı tip ve güçteki motorlardan ve yaklaşık aynı sürüş seviyesindeki sürücülerden oluşan bir grup en iyisidir. Ama konu bu değilse bile, bir gruptaki sürüşün zevkli olması sadece ve sadece aşağıdaki kurallara bağlı kalınırsa mümkündür:

Bütün motorlar buluşma noktasına

  • benzinleri dolu,
  • lastik havaları kontrol edilmiş,
  • bagajlar güvenli şekilde yerleştirilip bağlanmış,
  • yağmurluklar kolayca ulaşılacak yerlere konmuş

şekilde gelmiş olmalıdır.

Motorlara binip hareket etmeden önce sürücülerin hangi sıra ve konumda olacakları saptanmış olmalıdır.

En deneyimli sürücü ÖNCÜ olmalıdır; Öncü, bütün grubu kontrol edebilecek seviyededir ve sürüş şeklini grubun en acemisine göre ayarlayabilmelidir. Aynı zamanda gidilecek rotayı en iyi bilenlerden olmalıdır (her kilometrede bir durup, haritayı kontrol etmesi grup için hem tehlikeli hem de sıkıcıdır).

Öncünün arkasında, ikinci sırada grubun en acemisi, en deneyimsizi yer almalıdır.

Artçı (en arka) güçlü bir motora sahip ikinci en deneyimli sürücü olmalıdır.

Grup içerisinde kimse kimseyi sollayamaz. Eğer gerekirse mola yerinde yeni sıralama yapılır.

Mümkün olan her yerde Fermuar düzeninde seyir edili,r. Bu şekilde yolda daha az yer kaplanır, diğer araçların araya girmesi zordur ve Öncü daha rahat bir şekilde grubu kontrol eder.

Grup sürüşünde en önemli hatalardan biri, bakışınızın önünüzdeki motorun stop lambasına konsantre olmasıdır. Sadece TV seyrederken ekranın üstünde uçan sineği farkettiğinizi düşünün ve önünüzdeki motor o ekrandaki sinek gibi olsun. İlerisine bakın yani gitmek istediğiniz yere bakın.

Önünüzde giden motorla aranızdaki mesafe mümkün olduğu kadar yakın ama aynı zamanda güvenli duruş mesafenizde olsun (2 Saniye kuralı),

Trafik ışıklarından ve geçitlerden hemen geçebilmek adına, bu noktalara yaklaşırken grubun birbirine daha da yaklaşması gerekmektedir.

Bazı önemli şeyler için; “Benzin lazım”, “yemek yiyelim”, “tuvalete girmem gerek”, “motorumda bir arıza var”, “resim çekmek istiyorum, önümüzdeki mola yerinde görüşürüz” benzeri bazı el sinyalleri kararlaştırmak son derece faydalıdır. Hayal edin ve gerisini siz bulun! (Telsiz kullanımı yoksa)

Gruptaki her sürücü, bir “ARKASINDAKİ” motor ve sürücüden sorumludur. Bu, öndeki her sürücüye bilginin anında ulaşmasını ve ona göre reaksiyonda bulunmasını garanti eder.

Yukarıdaki ana kurallara uyulması, Grup sürüşünü daha stressiz, eğlenceli, daha güvenli yapar ve averaj süratlerden daha hızlı gidilmesine olanak verir.

Son olarak Unutmamanız gereken birşey:
Grup halinde sürüş yapan motorcular, birey olarak sürüş yapan bir motorcudan çok daha fazla dikkat çeker. Bu sebeple; grup sürüşü yaparken, bu güzel hobimiz için “İyi Elçiler olmak” veya gelişinizi gören insanları, öldüresiye korkutan “Vahşi Çeteler” olmak sizin elinizdedir.

Hans Heinz Dilthey‘in yazısından uyarlanmıştır…

Sevgilerimle

2017-11-03T00:34:28+00:00 Eylül 19th, 2016|Makaleler|