//Ellerimiz Üşüyorsa

Ellerimiz Üşüyorsa

Soğuk Bir Günde Üşüyen Eller

Soğuk bir günde motosikletimizle yol alırken ellerimiz üşüyorsa, el ve ayak parmaklarımız hissizleşiyorsa, yüz hatlarımız hissizleşip çenemizi sıkıyor, omuzlarımızı kaldırıp kafamızı içe çekiyor ve kafamızı sağa sola döndürmek bile bize külfet oluyorsa DİKKAT! Vücut ısımız düşüyor demektir!.

İşte bu anlarda HYPOTERMIA belirtileri başlıyor demektir. Bunların hepsi vücudumuzun otomatik olarak, hayati organları koruma altına alma ve hayati önem taşımayan bölgeleri gözden çıkarma adına aldığı acil önlemlerdir.

Bu gibi durumlarda merkezi sinir sistemimiz, kalp, ciğer, böbrekler ve merkezdeki diğer organların bulunduğu bölgedeki ısıyı dışarıdaki hava koşulları her ne olursa olsun sabit tutabilmek için tansiyon, nefes alma hızı ve kan dolaşımını otamatik olarak ayarlar. Hayati önem taşımayan uzuvlardaki damarlar sinirlerin sıkıştırması ile o bölgedeki kan akışını durdurur. Böylece el ve ayaklar ilk üşümeye başlayan ve donma durumunda ilk feda edilecek noktalar haline gelir.

Burada unutmamamız gereken diğer bir nokta ise başımızında uç bölge olarak ısı kaybında rol almasıdır. Boynumuzun her iki yanından geçen ana damarlar başımıza sıcak kan taşımaktadırlar. Hayati iç organların korunması uğruna uç bölgelere olan kan akışının durdurulması ile başımıza da daha az miktarda kan ve dolayısıyla oksijen gider.

Burada, en önemli nokta hypotermia’nın başlamasıyla beynimizin algılama fonksiyonlarının da buna paralel olarak azalması ve etrafta olanlara normal reaksiyon gösterememesidir.

Hypotermiaya girmiş sürücünün yaptığı basit hatalara örnek verecek olursak virajlı yolda düz giderek yoldan çıkma, durduktan sonra yan sehpayı açmadan motordan inmeye kalkmak ve benzeridir.

Peki! Motosikletle seyahat ederken ne yapmalıyız ki hypotermia’ya girmeyelim.

Herşeyden önce başımızı sıcak tutmalıyız. Bunun için başımızı ve boynumuzu çok iyi izole etmeliyiz. Alınacak tedbirler çok basittir. Balaklava dedidiğimiz kaskın içine giyilen başlıklar işimizi çok rahat görebilir. Montlarımızında yakalarını kaldırarak kaskın içine sokarsak boynumuzu ve başımızı soğuktan korumuş oluruz. Bu sayede beyin normal değerlerine sahip sıcak kan ve oksijenle sürekli beslenecektir. Bunun yanı sıra sık aralıklarla verilecek olan molalar vücut ısımızın korunmasına yardımcı olacaktır. Verilen bu molalarda içilecek bir iki bardak sıvı ki bu sıvı ılık veya sıcak olmalıdır, kaybettiğimiz sıvıyı geri almamıza yardımcı olacaktır.

Unutulmaması gereken diğer bir konu ise, yağışlı havada yol alırken nefes ile dışarı vermiş olduğumuz su buharı vücuttan çıkan oldukça büyük bir su kaybıne neden olmaktadır. İçilecek bir tabak sıcak çorba, çay veya kahve hem vücudumuza bir ısı kaynağı olacak hem de sıvı kaybımızı tolere edecektir.

Eğer yola devam etmeyecek isek ve bundan sonraki zamanımızı sıcak bir ortamda geçirecek isek bir miktar alkol damarları genişleteceğinden daha çabuk ısınmamıza yardımcı olabilir. Ama unutulmamalı ki yola çıkılmayacaksa ve sıcak ortamdan ayrılmayacak isek.

Sürücü alkol almadı ama artçı ısınmak için alkol aldıysa artçı için kötü bir dönem başlıyor demektir. Alkol damar açıcı özelliğiyle soğukta ısınmanın tam tersi etki yaparak kanın daha çabuk ısı kaybetmesine neden olacaktır. Bu da artçının sürücünün farkında olmadan hypotermia tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına sebep olur.

Hypotermia Belirtileri Nelerdir;

  1. Yapılan mantıksız hareketler
  2. Gözlerin kapanacak derecede yorgun düşmesi, uyku hali
  3. Sinirlilik
  4. Geveleyerek konuşma
  5. Ağrılarda giderek azalma
  6. Üşüyen uzuvlarda hissizlik
  7. Hemen hemen sarhoşluk hissi

Unutmayalım ki, titreme var ise bu vücudun halen direnerek, ısı üretmeye çalışmakta olduğunun göstergesidir.

Soğuk ortamlarda titreme durmuş ise durumunuz tehlikede demektir. Bu aşamada vücudumuz gevşeme haline, relax bir duruma girer ve adele koordinasyonu, diğer karar verme yetenekleri azalır.

Kendimizde veya yol arkadaşlarımızda bu durum gözlendiğinde çok acil önlem alınmalı ve tıbbi yardım istenmelidir.

CBF TR den Alıntıdır

Sevgilerimle

2017-11-03T00:37:52+00:00 Eylül 19th, 2016|Makaleler|